trešdiena, 2013. gada 6. novembris

Bavārijas krēma torte ar aprikozēm


Uz Dzimšanas dienu gribās vienmēr ko īpašu, nu vismaz ko tādu, kas nav mēģināts. Žurnālu ar šo recepti(Lisa Kochen&Backen Jūnija izdevumu), turēju jau kādu laiku atvērtu, aiz tīrās ziņkāres pārlasīju vēlreiz un vēlreiz recepti no konditora Bernda Sieferta(Bernd Siefert). Kas bija ļoti netipiski, šoreiz visas sastāvdaļas bija brīvi pieejamas, nu gandrīz visas. Izņemot nuss nougat, kas skan jau ļoti smalki, bet patiesībā lielākā vai mazākā mērā līdzinās piena šokolādei ar riekstu garšu. Vai sajauktam riekstu šokolādes krēmam(kas veikalos pārdodas burciņās un nosaukums parasti sākās ar burtu N....) ar kausētu piena šokolādi 50/50. Rezultāts būs aptuveni tas pats.
Kas ir ļoti neierasti man, šoreiz “gandrīz” pieturējos pie visiem receptē dotajiem mēriem un norādījumiem, neņemot vērā pāris sastāvdaļas, ko varēja aizstāt ar ko citu, kā arī darīju. Bet tomēr, tagad izdarot secinājumus, būtu labāk vairāk paļāvusies (vietām) uz savu intuīciju. Bet no visa jau mācās, un nākamreiz noteikti darīšu ko savādāk, kā man liekas pareizāk, jo torte ir garšīga un gaisīga,ir vērts gatavot vēlreiz, interesanta arī ar savu pusapaļo formu, kam būs nepieciešama metāla bļoda vai forma ar pilnīgi apaļu dibenu ar vismaz 1.5l tilpumu. Domāju, ka var izmantot arī stabilu sietu vai caurduri, ko pirms tam izklāj ar alumīnija foliju vairākās kārtās, lai netek nekas cauri.
Lai gan apraksts ir garš un izskatās sarežģīti, patiesībā šī torte ir viegli pagatavojama, un neprasa lielas iemaņas un zināšanas. 


Biskvītam
5 olas
165g cukurs
125g milti
125g kukurūzas ciete
75g smalki maltas mandeles

Bavārijas krēmam
7 plāksnes želatīna(es pieliku 10)
380 ml piena
Izkasītas sēkliņas no 1 vaniļas pāksts (tā vietā es pieliku 2tējk. vaniļas esenci)
80g lavandas ziedu medus (liepziedu medus arī derēs)
7 olu dzeltenumi
390 ml saldais krējums
390g aprikožu biezenis(sablendētas aprikožu pusītes no bundžas)
125g cukurs

Riekstu-šokolādes kārtai
100g brokastu kukurūzas pārslas
200g nuss nougat vai 100g riekstu-kakao krēms un 100g piena šokolāde
Dekorēšanai
200g sablendētas aprikozes
rīvēta šokolāde

Biskvīts
Sadala olas baltumos un dzeltenumos. Olu dzeltenumus kuļ ar 90g cukura līdz masa kļuvusi gaisīga un gandrīz balta. Olu baltumus sakuļ ar atlikušajiem 75g cukura gaisīgās putās.
Samaisa kopā visas sausās sastāvdaļas- miltus, cieti un mandeles.
Pakāpeniski un pa daļām iecilā olās miltu/mandeļu maisījumu, tad daļu olu baltumus, tad atkal daļu miltu/mandeļu maisījumu un olu baltumus, līdz visas sastāvdaļas iecilātas olās un izveidojusies gaisīga biskvīta mīkla. Cep sakarsētā cepeškrāsnī 180°C, ar cepamo papīru izklātā 26 cm Ø formā, aptuveni 20-25 minūtes.
Izņemtu no krāsns atdzesē un sagriež divās vienādās ripās.

Bavārijas krēms
Želatīnu iemērc aukstā ūdenī un atstāj uzbriest. Olu dzeltenumus sakuļ ar cukuru līdz masa palikusi gaiša. Pienu karsē kopā ar medu un sēkliņām no vaniļas pāksts(var arī pievienot pašu vaniļas pāksti, ko pēc tam izņem ārā no piena). Lēni lej sakarsēto pienu olās un maisa, tad lej atpakaļ katliņā vai metāla bļodā un liek karstā ūdens peldē pasterizēt, maisa līdz olu-piena masa palikusi biezāka.
Ņem nost no plīts, notecina un izspiež no želatīna atlikušo ūdeni un iemaisa olu-piena masā. No sīrupa sietā notecina aprikožu pusītes, un sablendē. Iemaisa krēmā un liek ledusskapī atdzist. Līdz masa gandrīz sākusi želēt, iecilā sakultu saldo krējumu.

Šokolādes-kukurūzas pārslu kārta
Kukurūzas pārslas saberž smalkākas. Nuss nougat vai piena šokolādi ar riekstu-kakao krēmu, ūdens peldē izkausē, un sajauc ar kukurūzas pārslām.
Sadala divās daļās un katru daļu uzsmērē uz biskvīta kārtas.
Tagad atliek tikai torti salikt kopā. Formu izklāj ar pārtikas plēvi un lej pusi no Bavārijas krēma, tad biskvīta kārtu ar šokolādes pusi uz leju(pirms tam būtu vēlams nomērīt precīzu formas diametru, un nogriezt biskvīta kārtām maliņas).
Tad atlikušo krēmu un pašās beigās biskvīta kārtu ar šokolādes-kukurūzas pārslu pusi uz leju. Liek ledusskapī vismaz uz 4 stundām,bet labāk uz nakti.
Saželējušu torti rūpīgi izgāž no formas un noņem pārtikas plēvi, dekorē ar pārlietu sablendētu aprikožu mērci, un ja ir vēlēšanās, tad pārber ar rīvētu šokolādi.

*Izdarot secinājumus, tas ko es būtu darījusi savādāk-tā vietā, lai ar sablendētu aprikožu mērci pārlietu torti, drīzāk būtu aprikozes sagriezusi plānās šķēlītēs un izklājusi formā pirms pirmās kārtas Bavārijas krēma.
Lai gan receptē tika norādītas 7 želejas plāksnes, nebija man nekādas uzticības, ka tas varētu visu masu saturēt kopā, jo pašās beigās, krēms sanāk ļoti daudz un paliek pat pāri. Vai nu nepieciešama lielāka, dziļāka forma, vai arī tad var torti likt kopā “klasiskā” veidā ar tortes riņķi, vai lielā formā ar noņemamajām malām.
Lai izdodās!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru