ceturtdiena, 2015. gada 2. aprīlis

Brioche – Franču baltmaizes pīne

Uz Lieldienām, bez skaisti krāsotām olām un citiem gardumiem, vienmēr uz galda bija jābūt arī garšīgai maizītei, to atceros jau no bērnības. Un tā tas arī ir palicis kā tradīcija katrās Lieldienās. Visgaršīgākā jau ir pašcepta...Pagājušogad uz galda bija šie mīlīgie zaķīši, bet šogad gribējās izmēģināt ko citu. Un prātā ienāca, ka varētu izmēģināt franču baltmaizi- brioche /briošs/.


Ir dažnedažādas receptes un formas, es izvēlējos, liekās, ka to vieglāko ceļu, bet gala rezultāts bija vienkārši fantastisks. Mīksta, saldena maizīte, ar plānu un  kraukšķīgu garoziņu. Lai šī brioche izdotos tik pufīga un maiga ir viens mazs "āķis" bet par to vēlāk...2 lielām maizes pīnēm
1 ola
500g milti
42gr svaigs raugs
100gr cukurs
60gr sviests
125ml saldais krējums
150ml piens
šķipsna sāls
olas dzeltenums un 1 ēdamkarote piens apsmērēšanai
Sezama, magoņu vai kādas citas sēkliņas pēc izvēles apbēršanai

Vislabāk /drīzāk visvieglāk/ šo mīklu ir mīcīt nevis ar rokām, bet virtuves mašīnā vai arī ar mikseri, kam uzliktas mīklas slotiņas. 
Miltus iesijā lielā bļodā, kurā arī mīcīs mīklu. Miltos ieber cukuru un šķipsnu sāls. Pienu sajauc ar saldo krējumu un tajā iedrupina raugu, maisa ar koka karoti,līdz raugs izkusis. Miltos iesit olu un lej virsū piena-saldā krējuma-rauga maisījumu.  Mīklu mīca, līdz visas sastāvdaļas labi samaisījušās, tad pa mazam kubiciņam pievieno sviestu un mīca tik ilgi, līdz mīkla atlec no bļodas malām.
Mīklas bļodu pārklāj ar dvielīti un atstāj uzrūgt uz 1 stundu.
Tad veido sev vēlamo formu, es pinu pīnes.
Mīklu sadala 2 dāļās. Katru daļu atkal 3 vienādās daļās. Izrullē 3 vienādas “desiņas”, man sanāca aptuveni 45cm garas. Noliek visas 3 blakām un sāk pīt pīni, galus ieloka uz iekšu.
To pašu atkārto ar atlikušajām 3 mīklas daļām. Pīnes liek cepamajā plātī, kas izklāta ar cepamo papīru, apklāj ar dvielīti un atstāj uzrūgt vēl 30 minūtes. Kad abas pīnes uzrūgušas, sajauc olas dzeltenumu ar pienu un apsmērē tās. Pēc vēlēšanās var apbērt ar kādām sēkliņām, var atstāt arī bez.


Tagad iepriekš minētais “āķis”, ja cepeškrāsnī ir arī konvekcijas funkcija, tas ir ventilators- nekādu problēmu, ja nē...satraukums te lieks, arī ar parastu cepeškrāsni, domāju, ka var panākt to pašu efektu. 

Cepšana konvekcijas krāsnī. Krāsni uzsilda uz 200°C , uz apakšējā līmeņa ievieto tukšu cepešpannu un ielej tajā 1l ūdeni. Uz vidējā līmeņa liek cepeškrāsnī abas pīnes. Nogriež temperatūru uz 180°C un cep 20 minūtes, tas var aizņemt arī 5 minūtes ilgāk, viss atkarīgs no krāsns.

Cepšanā vienkāršā cepeškrāsnī. Cepeškrāsni uzsilda uz 190°C, te gan uz plāts pietiks vieta vienai pīnei. Blakus pīnei novieto karstumizturīgu trauku ar ūdeni, aptuveni 0.5l, temperatūru nogriež uz 170°C un cep 20 minūtes, tas var aizņemt arī 5 minūtes ilgāk. Kā jau iepriekš minēju- viss atkarīgs no cepeškrāsns.

Cepoties tvaiks padara ne tikai brioche mīkstāku un gaisīgāku, bet arī citus mīklas izstrādājumus. Iepriekš domāju, ka tikai siera kūkai patīk "tvaika pirtiņa". Nākamreiz izmēģināšu to noteikti cepot kādu kēksu. 

Pīnes sanāk apbrīnojami mīkstas un ar maigu, patīkami saldenu garšu. Labi garšo arī viena pati, vai arī tikai ar sviestu. Brīdinu...turēties prtetī kārdinājumam nogriezt vēl vienu šķēlīti, tiešām nav iespējams....


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru