piektdiena, 2014. gada 23. maijs

Japāņu rolbiskvīts /Roll Cake/

Laikam tas būtu par maz teikts, kas esmu “nedaudz” aizrāvusies ar japāņu kulinārijas receptēm. Jā, viņi neēd tikai suši un rīsus vien. Japānā ir brīnišķīga un ļoti izsmalcināta kulinārija, daudz mazi un arī lieli kūku veikali un bodītes, kulinārijas skolas un neskaitāmās kulinārijas grāmatas, kur gan iesācējiem, gan profesionāļiem būtu interesanti ieskatīties un ko pamēģināt. Praktiski, japāņu receptes, ir tās pašas mums zināmās, kā, piemēram, biskvīts vai vārītais krēms, bet tās ir tā pieslīpētas un pārveidotas, ka tajās ir kas pilnīgi savādāks, ar savu zināmu vienkāršību, bet arī smalkumu vienlaicīgi.
Kurš gan nezin biskvītu, kas var būt vienkāršāks un ātrāks par garšīgu un biezu biskvītu ar sev tīkamu pildījumu?
Esmu izmēģinājusi daudzus variantus, bet šādu vēl nē. Teikšu- salds ir gana, bet cik biezs un pufīgs- to ir vērts izmēģināt!
Orģināli pildījumā bez 200ml putota saldā krējuma ir arī 200g smalki sagriezti augļi, pēc izvēles. To variantu atstāšu, kad vasara būs pilnā briedumā. Tagad pa "latvisko", ar skābu ievārījumu. 

 
4 olas
100g cukurs
35g milti
20g piens

pildījums pēc ieskatiem, kā augšā aprakstīts vai arī kā man-

150ml saldais krējums
pāris ēdamkarotes ar kaudzi brūkleņu ievārījums


Metāla bļodā, kuru varēs likt arī karsēties ūdens peldē olas samaisa ar cukuru, bet tikai tā, lai dzeltenumi sajaukušies kopā ar baltumiem. Tad liek karsēties ūdens peldē visu laiku maisot(bet ne kuļot), karsē līdz 40°C, līdz cukurs izkusis. Praktiski var bļodā iebāzt arī pirkstu un pataustīt, ja cukura graudi vairāk nav, tad var ņemt nost no plīts. Kuļ ar mikseri uz lielāko ātrumu 5 minūtes, olu masa paliecināsies apjomā un paliks gaiša. Tad kuļ 2 minūtes uz mazāko ātrumu, lai masa nedaudz “nomierinās”. Iesijā miltus un iecilā masā, (10 reizes iecilājot masā ar lāpstiņu), tad pielej pienu un iecilā masā (50!!! reizes iecilājot ar lāpstiņu).

Cep ar cepamo papīru izklātā pannā, vislabāk jau tādā, kura paredzēta biskvīta cepšanai, šinī gadījumā bija norādīts- 23x33 cm (jeb 9”x13” collas). Ja taisa vairāk mīklas, tad loģiski, ka var ņemt lielāku, izmēru norādīju kā orientācijas punktu. 
 
Pannā ielej mīklu, izlīdzina un pāris reizes no 20cm augstuma, nomet uz galda, tā izsitīsies ārā gaisa burbulīši.
Cep jau iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī 180°C 10-12 minūtes.
Pēc izņemšanas no krāsns atkal pāris reizes nomet uz galda, tāpat kā pirms likšanas krāsnī. 

 
Nedaudz atdzesē un noņem cepamo papīru. Pildījumu klāj uz brūnās, augšējās puses.
Biskvītu var pildīt ar ko vien vēlās, es iesmērēju brūkleņu ievārījumu un saputoju 150ml saldo krējumu, tiesa gan bez cukura, ko pārklāju pāri un aizrullēju ciet. 

 

sestdiena, 2014. gada 17. maijs

Piena karamele- Dulce de leche

Tā mūžīga dilemma, tad kad nevajag, veikalos pilni plaukti, tad, kad vajag- pat ar uguni nevar atrast. Tālāk jau man nevajag stāstīt, tā noteikti notiek laiku pa laikam ar katru no mums.
Kādu laiku atpakaļ biju meklējumos pēc karameļu mērces, zināju, ka biju redzējusi, bet nekā, varbūt vajadzēja braukt uz kādu lielāku veikalu, bet dēļ vienas karameļu mērces negribēju apbraukāt vai visu pilsētu. Drīzāk devos meklējumos pēc karameļu mērces receptes, bet ne jau tās, kur kausē cukuru un tad lēnam pievieno saldo krējumu, nē to nē, tā tāpat kā kārtainā mīkla man nekad vēl nav sanākusi.
Manās rokās nonāca brīnišķīga piena karameles recepte, tagad zinu, ka veikalā to vairs nemeklēšu, bet gatavošu pati. Dulce de leche-spāniski, kas salds no piena vai piena ievārījums, saukts arī par manjar blanco ir izplatīts visā Latīņamerikā, kā krēms ko smērē uz maizes. Vismaz tā runā tante Wiki (angļu valodā).
Šī piena karamele garšo labi, ne tikai uz maizes, bet arī kūkās, kopā ar cepumiem, pie saldējuma un, un, un.....



250g cukurs
200ml kondensētais piens (10%)
250ml piens
50g sviests
1 šķipsna sāls
1 paciņa (8g) vaniļas cukurs (man ar vaniļas pāksti)

Karameles pagatavošanai vislabāk izvēlēties biezu katlu vai pannu, lai nekas nepiedeg.
Katlā/pannā izkausēs sviestu, pievieno cukuru, vaniļas cukuru un sāli, maisot ļauj visam kopā sakust.
Ļoti lēnām un uzmanīgi pielej pienu(jo viss ir karsts var sprakšķēt pa gaisu). Vāra un maisa līdz viss ir izkusis, tikai tad pievieno kondensēto pienu un visu labi izmaisa. Vāra uz ļoti mazas uguns 45-60 minūtes, ik pa 5 minūtēm apmaisot. No 40 minūtes var jau sākt skatīties konsistenci, ar karoti uzliekot nedaudz uz šķīvīša, ja karamele nav šķidra un sāk biezēt, tad tā ir gatava. Karamles biezību var regulēt katrs pats, attiecīgi ilgāk pavārot.
Tagad var pārliet kādā bļodiņā līdz atdziest, un tad sapildīt glāzēs. Sanāk aptuveni 400ml, un ledusskapī var uzglabāt pat līdz 2 mēnešiem. 

 

sestdiena, 2014. gada 10. maijs

Japāņu siera kūka

Viegla, čaukstoša, krēmīga, mutē kūstoša....vai tāda vispār var būt siera kūka? Jā! Japāņu! Pirms nebiju izmēģinājusi, neticēju, ka praktiski ar tām pašām sastāvdaļām var panākt krasi atšķirīgu rezultātu un tas ir tipiski japāņu garā. Ko pavisam vienkāršu pieslīpēt un pārveidot pēc savas gaumes līdz smalkam un perfektam rezultātam.



Pamatnei
100g cepumi (man bija pilngraudu, tāpēc tik tumša, bet var ņemt jebkādus pēc izvēles)
50g kausēts sviests


Pildījumam
250g krēmsiers (piem. Philadelphia)
2 ēdamkarotes piens
230g skābs krējums
110g cukurs + 3 ēdamkarotes, ko pievienot olu baltumiem
1/2 ēdamkarote citronu sula
3 olu dzeltenumi
1 tējkarote vaniļas ekstrakts
2 tējkarotes kukurūzas milti
3 olu baltumi


Sagatavo 20cm Ø tortes formu, izklāj malas un dibenu ar cepamo papīru un ietauko. 
Uzsilda cepeškrāsni uz 160°C.
Sagatavo karstumizturīgu trauku vai bļodiņu un pielej to ar ūdeni,to būs jāliek kopā ar kūku krāsnī, ūdens tvaiki nodrošinās mitrumu cepeškrāsnī, un siera kūka neplīsīs.
Sadrupina cepumus un sajauc ar izkausētu sviestu, ieber tortes formā, izlīdzina un stingri piespiež.
Bļodā ar mikseri uz vidējo ātrumu sakuļ krēmsieru ar pienu, tad pievieno skābo krējumu, cukuru, vaniļas ekstraktu, un olu dzeltenumus. Pašās beigās iesijā kukurūzas miltus un ar mikseri ieputo masā.
Olu baltumus sakuļ ar 3 ēdamkarotēm cukura, stingrās un spīdīgās putās. Iecilā olu baltumus siera masā, tā lai viss labi sajaucies.
Siera masu lej sagatavotajā tortes formā. Cepeškrāsns pašā apakšā liek sagatavoto ūdens trauku, pa vidu uz vidējā līmeņa siera kūku.
Cep 50 minūtes, līdz kūka zeltaini brūna. Tagad sāksies pats atbildīgākais process- kūkas dzesēšana. Izslēdz cepeškrāsni un nevirinot durtiņas ļauj dzist 1 stundu,tad 2-3 stundas ar pavērtām durtiņām (var starpā ielikt šampānieša korķi, es izmantoju savu silikona cimdu). Kūka dziestot kritīsies, tāpēc gluži dzišanas laikā to aizmirst nevajadzētu un ik pa brīdim uzmanīt,līdzko kūkas pildījums ir “nokrities”, līdz savam patiesajam tilpumam, lai vēl krītot, maliņas nečokurotos līdz, kūka ir jāizņem no cepeškrāsns, uzmanīgi ar asu nazi jāapbrauc gar formas malu un jāliek atpakaļ dzist cepeškrāsnī. Kad cepeškrāsns ir gandrīz atdzisusi, kūku var pārvietot uz ledusskapi.Vislabāk to visu ir darīt vakarā, lai kūku var atstāt tur uz nakti.
Kad kūka atdzisusi un atpūtusies, izņem to no ledusskapja un izņem no formas.
Pirms pasniegšanas var apbērt ar pūdercukuru. Un var beidzot ķerties klāt pie baudīšanas.